Rabata przed domem – jak ją wydzielić i jakie rośliny będą idealne?
Data publikacji 30 sierpnia 2021Nie każdy właściciel domu może pochwalić się dużym i przestronnym ogrodem. Każdy jednak może zrobić piękną, barwną rabatę. Jak zrobić rabatę przed domem nawet, gdy nie mamy dużo miejsca? Rabata przed domem – jak ją zaaranżować?
Jak wydzielić rabatę?
Rabata przed domem musi być reprezentacyjna. W końcu widzą ją wszyscy nasi goście. Jest to wizytówka domu.
Planując rabatę trzeba zacząć od ustalenia kształtu oraz ilości miejsca, która można poświęcić na stworzenie rabaty.
W ogrodzie klasycznym sprawdzą się rabaty o delikatnych, łukowatych kształtach. Tak samo będzie w ogrodzie w stylu japońskim. W nowoczesnym ogrodzie warto wybrać rabaty w kształcie prostokąta lub kwadratu. Trapezowe kształty również są bardzo intrygujące.
Rabata przed domem musi być dobrze oddzielona od ścieżek oraz trawnika. Warto wykorzystać do tego płotki drewniane lub plastikowe, które w widoczny sposób oddzielą przestrzeń. W nowoczesnym ogrodzie można wydzielić rabatę przy pomocy kolorowego żwirku wysypanego pod rośliny. Kora również będzie odpowiednia.
Kolejnym sposobem na wydzielenie rabaty jest zbudowanie murka. Granice mogą wytyczyć wcześniej ułożone ścieżki z kostki. Taki podział pomoże w zadbaniu o rośliny.
Jak wybrać rośliny na rabatę?
Rabata przed domem powinna mieć roślinność, która pasuje do stylu całego ogrodu, ale również domu.
W nowoczesnym ogrodzie będą dominowały berberysy, tawułki czy jałowce. Przestrzeń pod roślinami można wyłożyć korą, która nie tylko estetycznie wygląda, ale również utrudni wzrost chwastom. Pielęgnacja ogrodu stanie się dużo łatwiejsza.
Bardzo interesująco wyglądają również rabaty przed domem, których główną atrakcja są krzewy o przebarwiających się liściach. Krzewuszki cudowne, pięciorniki krzewiaste czy pęcherznice kalinolistne to rośliny, które wprowadzą kolor do ogrodu przy pomocy liści, które wraz ze zmieniającymi się porami roku będą również się zmieniały.
A może byliny?
Byliny należą do roślin wieloletnich, dzięki temu praca w ogrodzie staje się łatwiejsza, a rośliny po kilku latach stają się prawdziwą ozdobą.
Bardzo ciekawą bylina o niewielkich wymaganiach jest funkia. Jest ot roślina, która ma kolorowe liście. Świetnie radzi sobie w cieniu, dlatego nadaje się jako uzupełnienie rabaty, na której są drzewa.
Żurawki również są łatwe w uprawie. Jasnozielone, purpurowe, żółte czy ciemnozielone liście wyglądają bardzo atrakcyjnie. Roślina również lubi cień. Posadzona pod wysokim drzewem ozdobi jego konary.
Do bylin należą również trawy ozdobne. Długie pióropusze są niezwykle majestatyczne i będą niebanalną dekoracją każdego ogrodu. Trawy również można komponować w kolorowe obrazy, które zachwycą każdego, kto nas odwiedzi.