Jak to się robi, czyli sprzedaż mieszkania krok po kroku..

Zakup wymarzonego mieszkania to przełomowy moment w życiu każdego dorosłego człowieka. Własne cztery kąty, zaplanowane miejsce pobytu na długie lata, założenie rodziny. Wydawać by się mogło, że wszystko, co najważniejsze dla poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji zostało osiągnięte. I wtedy pojawia się nowa, niespodziewana okazja, szansa jedna na milion, która wymaga od nas zmiany miejsca zamieszkania. Nasze spełnienie marzeń, wyjątkowe, upragnione „M2” musi teraz zmienić właściciela.

Jak się do tego zabrać

Najlepszym rozwiązaniem jest przeanalizowanie całej listy zasad i wymagań, według której ze spokojną głową przeprowadzimy sprzedaż mieszkania krok po kroku. Jeśli nie czujemy się na siłach samodzielnie przygotować takiego planu możemy poprosić o pomoc znajomych, którzy są już w temacie obeznani lub zwrócić się bezpośrednio do agenta pośredniczącego w tego typu transakcjach.

Szczegółowy rachunek sumienia

Na początek należy określić zalety i wady naszego lokum. Czy jest dobrze zlokalizowane, komu może odpowiadać, także pod względem ekonomicznym? Jeśli mieszkanie posiada jakieś wyjątkowe cechy, autorskie aranżacje wnętrz, wyjątkowo urokliwy widok z okna lub spory taras, nie można o tym zapominać w czasie wyceny nieruchomości.

Nie można też oczywiście opisywać lokalu w samych superlatywach, no, chybachyba że rzeczywiście jest to miejsce idealne bez nawet najmniejszej skazy. Jednak nawet wtedy warto przeanalizować dokładnie plany budowlane, rozlokowanie pomieszczeń czy zwyczajnie sprawdzić stan techniczny sprzętów i instalacji. Im dłużej dane mieszkanie służyło nam za dom, tym większej dawki odświeżających prac będzie wymagało przed oddaniem w ręce rzeczoznawcy lub samego nabywcy. Rachunek sumienia mieszkaniowego portfela — z całą pewnością to jeden z najważniejszych kroków, który należy podjąć już na samym wstępie.

Samodzielnie czy z pomocą pośrednika

Licząc na szybki wpływ środków ze sprzedaży lokalu, właściciele nieruchomości często podejmują się przeprowadzenia całej transakcji na własną rękę. Niestety, często nie posiadają oni odpowiedniej do tego celu wiedzy i mogą oni albo wiele stracić na niekorzystnej dla siebie, zaniżonej ofercie zakupu lub wręcz przeciwnie — odstraszyć potencjalnych kupców zbyt wygórowaną stawką. Jeśli nie posiadasz szczegółowej wiedzy na temat obecnej sytuacji na rynku nieruchomości, zawiłe formalności i język prawniczy trochę Cię onieśmielają, warto, abyś rozważył skorzystanie z fachowej pomocy pośrednika nieruchomości, który zadba o Twój interes w najlepszy możliwy sposób.

Redakcja eco-profi.pl