Jak rozmieścić panele akustyczne?

Ich głównym zadaniem jest poprawa akustyki danego wnętrza. Z tego powodu panele akustyczne stosowane są głównie w pomieszczeniach przeznaczonych do tworzenia muzyki, audycji, czy materiałów video. Doskonale wyciszony i wytłumiony pokój to marzenie każdego artysty, który na co dzień operuje dźwiękiem i zależy mu na jak najlepszej jakości – a przy tym na komforcie pozostałych osób przebywających w budynku. Dziś podpowiemy Ci, w jaki sposób uzyskać najlepszą akustykę wnętrza za pomocą umiejętnego rozmieszczenia paneli. 

Panele akustyczne w pomieszczeniu – o czym musisz pamiętać?

Wyróżniamy dwa rodzaje paneli akustycznych – w zależności od zadań, jakie pełnią. Są to absorbery (pochłaniające dźwięki) i dyfuzory (rozpraszające dźwięki). Oba należy stosować równolegle, dlatego oba są równie istotne. Możesz również zakupić panele łączące w sobie cechy zarówno absorberów, jak i dyfuzorów. Kluczowe jest natomiast odpowiednie rozmieszczenie ich na ścianach oraz na suficie.

Pierwszą istotną kwestią jest to, aby panele układać symetrycznie. Dzięki temu zapewnisz równowagę oraz najlepszą akustykę w pomieszczeniu. Możesz w tym miejscu napotkać pewne trudności, jak np. elementy stolarki otworowej, które uniemożliwiają równe ułożenie paneli. Należy wziąć to pod uwagę już na samym początku, aby móc dostosować do tych warunków projekt ułożenia paneli akustycznych na ścianach i suficie.

Unikaj zbyt dużej koncentracji paneli w jednym miejscu – np. na jednej ścianie. Powinny być one rozmieszczone równomiernie w obrębie całego pokoju. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której dźwięk będzie pochłaniany przez jedną ścianę, natomiast od pozostałych będzie się odbijał. Twoim zadaniem jest uzyskanie takiego efektu, który pozwoli na naturalne rozchodzenie się dźwięku i wydobycie jak najlepszego, harmonijnego brzmienia. 

Gdzie montuje się panele akustyczne?

Jak już wspomnieliśmy, rozmieszczenie paneli powinno być symetryczne i równomierne. Wiesz już także, że panele montuje się na ścianach oraz na suficie. Kolejnym pytaniem, jakie być może sobie zadajesz, dotyczy dokładnej lokalizacji. Czy istotne jest to, na jakiej wysokości montowane są panele, czy też nie ma to żadnego znaczenia? W którym miejscu na ścianie umieścić panele akustyczne?

Miejsce montażu jest istotne szczególnie w przypadku ścian. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, należy umieszczać panele mniej więcej na wysokości naszych uszu. Warto uwzględnić przy tym zarówno pozycję siedzącą, jak i stojącą. Panele rozmieść również nieco powyżej oraz poniżej wspomnianych wysokości.

Pamiętaj, że panele nie powinny znajdować się zbyt nisko, a dostępu do nich nie powinny zasłaniać żadne inne obiekty, np. kwiaty doniczkowe, czy meble.

Panele akustyczne – w jakich pomieszczeniach znajdą zastosowanie? 

Choć najlepszych warunków akustycznych wymagają przede wszystkim studia nagrań, czy też pomieszczenia odsłuchowe – panele znajdują zastosowanie również w mieszkaniach i domach. Gdzie dokładnie? Panele akustyczne możemy stosować wszędzie tam gdzie pogłos i hałas utrudnia zrozumienie mowy i sprawia dyskomfort.

  • Sypialnia

Za pomocą paneli akustycznych wytłumisz sypialnię, zapewniając sobie tym samym zdrowy, spokojny i niezmącony hałasami sen. W tym celu wybierz panele o funkcji absorbującej.

  • Pokój dzienny / salon

Lubisz słuchać muzyki? Używasz zestawu kina domowego? Zadbaj o odpowiednie rozmieszczenie paneli akustycznych na ścianie, dzięki czemu wydobędziesz z filmowych seansów to, co najlepsze, zaś wieczorne odsłuchiwanie płyt zmieni się w prawdziwy koncert. 

Dobrze dopasowane panele akustyczne wpływają pozytywnie nie tylko na odbiór dźwięków, ale również na jakość życia.

Redakcja eco-profi.pl