Czym są samozamykacze i do czego służą?

Chcesz szybko wyjść z posesji, a może zależy Ci na maksymalnym bezpieczeństwie w domu? Z pewnością pomogą Ci w tym samozamykacze, które są montowane nie tylko do drzwi, ale również do uliczek. Dowiedz się, czym dokładnie jest ten element i jak działa.

Czym są samozamykacze?

Samozamykacze to urządzenia mechaniczne bądź elektromechaniczne, których zadaniem jest zamykanie drzwi po ich uprzednim otwarciu. Zazwyczaj są montowane do drzwi zewnętrznych w domach wielorodzinnych, a także w biurach i lokalach usługowych. Samozamykacze mogą też znaleźć się w bramach oraz furtkach.

Jak działają samozamykacze?

Niezawodność samozamykaczy wynika ze sposobu, w jaki działają. Przede wszystkim wytwarzają energię podczas otwierania i w trakcie kontrolowanego powrotu do poprzedniego stanu. Właśnie ta energia kumuluje się w sprężynie, a następnie jest uwalniana podczas zamykania. Kluczowe znaczenie ma to, że nie dochodzi wtedy do gwałtownego zatrzaskiwania, ponieważ pomagają w tym olejowe amortyzatory hydrauliczne. 

Samozamykacze mają dodatkową funkcję tłumienia otwierania, dzięki czemu na pewno nie dojdzie do samoczynnego otwarcia drzwi bądź uliczki przez np. wiatr lub przypadkowe popchnięcie. Poza tym mogą być montowane przy każdym typie drzwi.

Dlaczego warto stosować samozamykacze?

Oczywiście najważniejszym zadaniem samozamykaczy jest bezpieczne zamknięcie drzwi, uliczki czy bramy. W ten sposób urządzenie chroni przed wtargnięciem na prywatną posesję. Dlatego jest to tak popularne rozwiązanie na zamkniętych osiedlach. Dzięki temu nie trzeba każdorazowo używać kluczy, a jednocześnie posesja bądź dom są w pełni bezpieczne.

Zwróć uwagę na to, że samozamykacze mogą służyć również do ochrony przed ucieczką ciepła. Właśnie z tego powodu są chętnie wykorzystywane przy drzwiach do klatki schodowej lub po prostu przy drzwiach zewnętrznych do domu. W takim przypadku masz pewność, że budynek nie zostanie otwarty, a tym samym nie dojdzie do utraty ciepła.

Z czego są wykonane samozamykacze?

Jeśli chcesz kupić samozamykacze do drzwi, które już wcześniej zostały zamontowane, to koniecznie zwróć uwagę na jakość tego urządzenia. W ten sposób zyskasz pewność, że będzie dobrze działać przez długi czas. Standardem są elementy, które wytrzymują przynajmniej 500 tys. cykli zamykania. Poza tym najlepiej sprawdzają się mechanizmy z przekładniami i zaworami wykonanymi ze stali bądź mosiądzu. Wszystkie te części są zamknięte w aluminiowym lub żeliwnym odlewie. Nowsze modele mogą mieć dodatkowo zębatkę, która wykonuje ruch obrotowy ramienia. 

Do dyspozycji masz wiele ciekawych samozamykaczy, więc z łatwością dopasujesz je do wyglądu drzwi oraz aranżacji danej przestrzeni. Z pewnością mechanizm nie będzie się tak wyróżniał, jeśli tylko wybierzesz dopasowany kolor – standardowo mają stalowy odcień, ale popularne są również brązowe, czarne, zielone, a nawet czerwone modele.

Redakcja eco-profi.pl