Basen w ogrodzie – jakie są jego koszty?

Wielu właścicieli domów i przydomowych ogrodów decyduje się na montaż basenu ogrodowego. To idealny sposób na ochłodę w letnie, gorące dni. Jeszcze nie tak dawno, takie rozwiązanie było dość drogie. Dziś możliwość posiadania basenu w ogrodzie dostępna jest niemal dla każdego. Wiele osób zastanawia się jednak, ile taka inwestycja może kosztować.

Basen przenośny czy stacjonarny?

Jeśli chodzi o basen w ogrodzie, to wybrać można jedną z dwóch opcji. Mowa tu o basenie przenośnym oraz basenie stacjonarnym. Ten pierwszy jest zdecydowanie tańszy. Dodatkowo postawienie takiego basenu nie wymaga spełniania żadnych formalności i jest bardzo szybkie. To dobre rozwiązanie zwłaszcza w przypadku mniejszych ogrodów. Wśród basenów przenośnych wyróżnić można te stelażowe, rozporowe i dmuchane. Basen stacjonarny stanowi stały element aranżacji ogrodowej. Na pewno taki basen wygląda niezwykle efektownie. Jest to jednak oczywiście rozwiązanie znacznie droższe w porównaniu z basenem przenośnym. Basen stacjonarny daje także znacznie większe możliwości, jeśli chodzi o dobór jego kształtu i rozmiaru.

Przenośny basen w ogrodzie koszt

Cena basenu przenośnego zależy od kilku czynników. Przede wszystkim zależy to od rodzaju konstrukcji, jego wielkości oraz materiału wykonania. Najtańsze są baseny dmuchane. Ich koszt to zaledwie kilkadziesiąt złotych. Nieco więcej kosztuje basen rozporowy. To już koszt w wysokości kilkuset złotych. Najdroższy wśród basenów przenośnych jest basen stelażowy. W zależności od konstrukcji może być to koszt od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Stacjonarny basen w ogrodzie koszt

W przypadku basenu stacjonarnego liczyć należy się już z kosztem przynajmniej kilkunastu tysięcy złotych. Duże i rozbudowane baseny stacjonarne kosztować mogą nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Koszt ogrodowego basenu stacjonarnego zależy również od materiału, z którego wykonana jest niecka. Może być ona bowiem betonowa, wykonana z tworzyw sztucznych bądź ze stali szlachetnej. Najdroższy jest basen stacjonarny z niecką wykonaną z betonu lub żelbetonu. Trzeba się tu liczyć z kosztem nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Dodatkowe koszty związane z budową basenu ogrodowego

Na koszt basenu w ogrodzie wpływ mogą mieć dodatkowe elementy. Mowa tu przede wszystkim o dodatkowych wyposażeniu takim jak pompa filtra, środki uzdatniające wodę, akcesoria do czyszczenia wody, tester do badania pH wody czy drabinka basenowa. Wszystkie te elementy będą miały wpływ na końcowy kosztorys montażu basenu w ogrodzie.

Redakcja eco-profi.pl