Rodzaje tulejek redukcyjnych

Tulejki to niewielkie elementy, znajdujące zastosowanie w większości maszyn i urządzeń. Wykorzystuje się je do łagodzenia siły tarcia pomiędzy powierzchniami, montażu elementów czy też wręcz przeciwnie – umożliwienia ich ruchu. Zadań i celów stosowania tulei jest wiele. Natomiast jakie jest przeznaczenie tulejek redukcyjnych? Co je cechuje i jakie ich rodzaje wyróżniamy?

Tulejki redukcyjne, czyli jak zamontować końcówkę

Elementy określane jako tulejki redukcyjne służą redukcji gniazd, w których montowane są narzędzia lub ich końcówki. Chodzi tutaj między innymi o wiertła i frezy. Innymi słowy, tulejka zmniejsza rozmiar gniazda, czasami częściowo zmieniając też jego kształt, aby możliwe było wprowadzanie danego narzędzi lub końcówki. Dzięki tego typu tulejkom możliwe jest korzystanie z jednego urządzenia i jednoczesne wykonywanie wielu zadań przy użyciu końcówek różnych rozmiarów.

Rozmiary tulejek redukcyjnych

Mówiąc o rozmiarach tulejek redukcyjnych, trzeba wspomnieć przede wszystkim o ich rozmiarach. Gniazda są bardzo różnorodne, a jeszcze większa odmienność panuje wśród końcówek. Oznacza to, że aby móc swobodnie wykonywać wszystkie konieczne do przeprowadzania prace, trzeba dysponować wieloma różnymi tulejkami. Dostępne są specjalne tabele, zawierające informacje o rozmiarach tulejek i ich nazwy. Jeśli chcesz poznać nazwę pożądanej tulejki, zmierz ją i odszukaj w tabeli otrzymane wyniki.

Tuleja redukcyjna i jej zastosowanie

Każda tuleja redukcyjna posiada swoje określone zastosowanie. Dostępne są dzisiaj modele o dużej uniwersalności, jednak w każdym przypadku istnieją pewne ograniczenia. Ze względu na materiał i technikę wykonania, poszczególne tulejki redukcyjne są dostosowane do innego typu końcówek. Dlatego też tulejka, która doskonale sprawdzi się w połączeniu z frezami, zwykle nie jest odpowiednia dla wiertła.

Dokonując wyboru tulejek redukcyjnych, warto skonsultować się z ekspertem. Fachowiec doradzi, które modele będą w danych okolicznościach tymi najlepszymi.

Redakcja eco-profi.pl