Jak zaaranżować ogród przydomowy na wsi?

Wiejskie ogrody są pełne kwiatów, starych sprzętów i wspomnień. Od lat się nie zmieniają, ale nadal zachwycają wiele osób. O czym trzeba pamiętać aranżując ogród wiejski?

Zapach wspomnień

Ogrody przydomowe na wsi nie zmieniły się od lat. Nadal pachną malwami, słonecznikami, truskawkami i zapachem słodkiego dzieciństwa u babci.

Wiejski ogród nie należy do uporządkowanych. Trawnik jest pełen stokrotek, koniczyny i chabrów. Dziś można kupić całe zestawy nasion, które przypominają łąki kwiatowe. Wybierając mieszankę nasion można od razu zdecydować, czy chcemy łąkę przeznaczona dla motyli czy może pszczół.

Warto również od razu zdecydować, czy zależy nam na kwiatach jednorocznych, czy wieloletnich. W zależności od tej decyzji nasz ogród będzie pełen maków, chabrów i bławatków czy raczej rumianków i kąkoli.

Ogrody przydomowe wiejskie zawsze mają wydzieloną część warzywnika. Najkorzystniej wydzielić do tego prostokątny plac na tyłach domu. Koniecznie trzeba go dobrze ogrodzić, by zwierzęta domowe nie zapuszczały się na ten teren.

Ogrody przydomowe na wsi muszą mieć również sad. Zapach jabłek, wiśni i śliw, czereśni jest obowiązkowy. W pobliżu miejsca na grill nie może również zabraknąć ziół, które nie tylko będą pięknie pachniały, ale również przydadzą się do wzbogacenia domowej kuchni.

W wiejskim przydomowym ogrodzie warto również wydzielić miejsce na kompostownik. Dzięki temu nawóz organiczny zawsze będzie dostępny. Nie będzie trzeba korzystać ze sztucznych nawozów.

Wydzielając miejsce na kompostownik należy pamiętać, by umieścić go w takim miejscu działki, w którym nie będzie przeszkadzał ani nam ani sąsiadom. Kompostownik nie zawsze ma przyjemny zapach.

Miejsce do biesiadowania

Ogrody przydomowe na wsi koniecznie muszą być wyposażone w duży stół, przy którym zmieszczą się wszyscy domownicy oraz zaproszeni goście. Wieczory przy drewnianym stole to jedna z najprzyjemniejszych chwil w ciągu dnia.

Koniecznie trzeba zadbać, by przy stole znalazły się duże, drewniane ławy. Miłym akcentem będzie również drewniana huśtawka, na której można odpocząć. Warto zadbać, by była to huśtawka nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych.

W przydomowym ogrodzie wiejskim nie może zabraknąć taczki, w której znajdują się skrzynie z kolorowymi pelargoniami oraz wozu drewnianego, który wypełniony jest barwnymi roślinami. Pięknie będzie wyglądała również gliniana donica, w której znajdą się bratki odporne na mróz.

Ogród przydomowy na wsi koniecznie musi być ogrodzony drewnianym płotem. Na płocie mogą wisieć drewniane dzbany,

Redakcja eco-profi.pl