Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom z dzieckiem w domu jesienią

Co robić z dzieckiem w domu jesienią

Data publikacji 31 października 2023

Wraz z końcem lata, gdy dni stają się coraz krótsze i robi się zimno, dzieci więcej czasu spędzają w domu i zaczynają narzekać na nudę. Stąd już tylko mały krok do tego, by jesienne popołudnia przesiedzieć przed ekranem telefonu lub komputera. Jak zachęcić dziecko do innych aktywności? Pokaż mu alternatywę. Sprawdź, co robić z dzieckiem w domu jesienią.

Co robić z dzieckiem w domu jesienią – pomysły na zabawę w każdym wieku

Część dzieci lubi to, co już zna. Czasem trudno przekonać je do nowych aktywności. Dlatego zanim coś zaproponujesz, weź pod uwagę zainteresowania swojej pociechy. Pamiętaj również o tym, by dostosować zabawę do wieku dziecka. Zbyt łatwa lub zbyt trudna spowoduje, że maluch się zniechęci.. Poniżej znajdziesz propozycje dla dzieci w różnym wieku.

Tworzenie postaci z kasztanów i żołędzi

To zdecydowanie zabawa dla kilkulatków. Jesień dostarcza nam wiele skarbów. Warto to wykorzystać i wybrać się na spacer, a po powrocie razem ze swoją pociechą zrobić przeróżne postacie z kasztanów i żołędzi.

Gry planszowe, karciane i nie tylko

Chińczyk, warcaby, Farma to propozycja dla młodszych dzieci. Z kolei z tymi starszymi możesz zagrać w Monopoly, Scrabble, Kolejkę czy Ukryty Trop – Tajemnicze Domostwo. Ostatnia propozycja będzie idealna choćby na Halloween, kiedy dzieci wrócą już z workiem cukierków i będą chciały pozostać w mrocznym klimacie. Kolejka to natomiast gwarancja doskonałej zabawy dla całej rodziny. Dzięki niej młodsi uczestnicy gry poznają realia w PRL-u. Czasem jednak wystarczy talia zwykłych kart, by pokonać nudę: wojna, oczko, gapa, pięćset, to tylko kilka propozycji gier karcianych.

Statki lub kółko i krzyżyk

Chociaż ta stara gra doczekała się wersji cyfrowej, analogiczna może okazać równie interesująca. Jeśli statki są dla Twojego dziecka jeszcze za trudne możecie zagrać na przykład w kółko i krzyżyk.

Państwa miasta lub wisielec

Starsze dzieci mogą połączyć naukę z zabawą, grając na przykład w państwa miasta. To zabawa na co najmniej kilka godzin. Z kolei młodsze dzieci, które opanowały już alfabet i potrafią czytać, mogą zagrać w wisielca, nazywanego też szubienicą. Zabawa ta polega na tym, że jeden z graczy wymyśla wyraz, podaje kategorię, a drugi odgaduje litery. Jeśli litery, którą wskaże nie ma w danym wyrazie, przeciwnik rysuje kawałek szubienicy. Gracz zwycięży, jeśli odgadnie wyraz, zanim rysunek zostanie ukończony.

Kalambury

Kalambury to zabawa, która gwarantuje mnóstwo śmiechu, bez względu na to, czy zdecydujecie się na miganie, czy rysowanie. Im bardziej abstrakcyjne hasło, tym lepiej. Nieco zmienioną wersja klasycznych kalamburów to gra “Podaj dalej”. Przypomina ona nieco głuchy telefon w wersji rysunkowej. Każdy uczestnik wymyśla hasło, następna osoba, rysuje, to, co jest napisane i przekazuje kartonik kolejnemu graczowi. Jego zadaniem jest napisanie, co według niego przedstawia rysunek stworzony przez poprzednika. W ten sposób każdy notesik przechodzi przez wszystkich uczestników zabawy, aż wraca do właściciela, który sprawdza, czy wymyślone przez niego hasło, przetworzone przez  wiele osób, zostało odgadnięte.

Co robić z dzieckiem w domu jesienią – podsumowanie

Jak widzisz jesienią w czterech ścianach Twoja pociecha wcale nie musi się nudzić. Słota za oknem to dobra okazja, by spędzić razem czas i pokazać dziecku, jak kiedyś bawili się jego rodzice. Jeśli chcesz cieszyć się zabawą w spokoju, pomyśl o solidnym ubezpieczeniu domu, dzięki któremu możesz uniknąć finansowych skutków nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak choćby kradzież z włamaniem.

Materiał zewnętrzny

basen dom

Redakcja eco-profi.pl

Nasz zespół tworzą doświadczeni profesjonaliści z branży budownictwa, aranżacji wnętrz, nieruchomości i ogrodnictwa. Każdy artykuł opiera się na dogłębnej znajomości tematu, oferując sprawdzone porady i nowatorskie rozwiązania, które pomogą Ci w realizacji Twoich projektów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?