Dach dwuspadowy – charakterystyka i zalety tego rozwiązania

Dach dwuspadowy charakteryzuje się prostą konstrukcją, która opiera się na krokwie. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest minimalizacja ucieczki ciepła z domu. Warto zatem wiedzieć, czym taki typ dachu się charakteryzuje i jakie zalety wiążą się z takim rozwiązaniem.

Charakterystyka dachu dwuspadowego

Dach dwuspadowy to rozwiązanie, które stosuje się dosyć często. Zwłaszcza jeśli chodzi o budowę nowych domów na terenach podmiejskich. Dachy dwuspadowe uwzględniają tylko dwie połacie, które mają kształt prostokątów. Połacie te stykają się ze sobą w kalenicy, która biegnie równolegle do długości domu. To, co jeszcze charakteryzuje dachy dwuspadowe, to trójkątne ściany boczne. Zamykają one bryłę dachu w płaszczyznach, które usadowione są prostopadle względem kalenicy.

Dach dwuspadowy – dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Inwestycja w dach dwuspadowy wiąże się z wieloma zaletami. W pierwszej kolejności wspomnieć można tu o niższym koszcie wykonania takiego dachu w porównaniu z dachami wielospadowymi. Dodatkowo dachy dwuspadowe spełniają wiele funkcji ochronnych. Śnieg nie zalega na połaci dachowej, a deszcz szybko z niej spływa. Nie można zapomnieć również o tym, że dachy dwuspadowe są po prostu bardzo estetyczne. Takie rozwiązanie daje również większe możliwości aranżacyjne, jeśli chodzi o przestrzeń pod samym dachem. Wymieniając zalety dachów dwuspadowych, wspomnieć trzeba także o większej możliwości skutecznego doświetlenia przestrzeni poddasza.

Konstrukcja dachów dwuspadowych

Sama konstrukcja tego typu dachu wykonana może być na kilka sposobów. Najczęściej stosuje się tu konstrukcję drewnianą określaną jako więźbę dachową. Najczęściej stosuje się dwie konstrukcje dachowe. Mowa tu o więźbie krokwiowo-jętkowej oraz o więźbie płatwiowo-kleszczowej. Jeśli chodzi o więźbę krokwiowo-jętkową, to nie stosuje się tu żadnych podpór pośrednich. Dzięki temu całą przestrzeń pod dachem można dowolnie zaaranżować. Więźbę płatwiowo-kleszczową stosuje się w przypadku dużej rozpiętości dachu. W tym przypadku konieczne jest zatem zastosowanie dodatkowych podpór. To z kolei nieco ogranicza możliwości aranżacyjne.

Dachy dwuspadowe cechuje duża estetyka i funkcjonalność. Nie może zatem dziwić, że coraz większa liczba osób planujących budowę domu decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Tym bardziej że budowa dachu dwuspadowego nie jest droga, ja jego wykonanie nie jest skomplikowane. Jeśli dodać do tego energooszczędność, to można przypuszczać, że popularność tego rozwiązania nadal będzie rosnąć.

Redakcja eco-profi.pl