Czym są szybkozłączki pneumatyczne i jakie są ich typy?

Szybkozłączki pneumatyczne znane są pod nazwami takimi jak złącza kompresorów, złącza pneumatyczne, złącza węży powietrza itp. To praktyczne i wygodne rozwiązanie, które umożliwia szybkie podłączenie i rozłączenie przewodu pod ciśnieniem. Przedmiot składa się z dwóch elementów, czyli gniazda i wtyczki. Jakie jest jego zastosowanie i na jakie typy się dzieli?

Zastosowanie szybkozłączek

Obsługa szybkozłączek jest możliwa nawet przy użyciu jednej ręki. Głównym zastosowaniem elementu jest używanie go do sprężonego powietrza. Dlatego właśnie znajduje się go najczęściej w instalacjach wykorzystujących powietrze do napędu silników lub zaworów. Szybkozłączki montuje się w gniazdach rozdzielaczy pneumatycznych. Dzięki nim możliwe jest łatwe przepinanie przewodów pneumatycznych i konfigurowanie instalacji. Za ich pomocą podłącza się też przewody pneumatyczne i węże spiralne do źródeł sprężonego powietrza. Na drugim końcu węża mogą być wykorzystane w celu podłączenia częściej i rzadziej spotykanych narzędzi, takich jak klucze pneumatyczne czy podajnik wkrętów. Zarówno sprężarki, jak i węże są standardowo wyposażone w szybkozłączkę pneumatyczną. Ten element jest ważny w wielu branżach, takich jak budownictwo czy medycyna.

Typy szybkozłączek pneumatycznych

Ze względu na dużą ilość zastosowań, istnieją różne standardy szybkozłączek. W Polsce spotyka się przeważnie te zgodne z niemiecką normą EURO DN 7,2. Niekiedy można też trafić na takie w standardzie DN 5. Możliwy jest również podział szybkozłączek pod kątem połączenia ich z instalacją. Do najpopularniejszych zalicza się złącza gwintowane w wariantach z gwintem wewnętrznym lub zewnętrznym, a także króćce do węża. Ten typ pozwala na stosowanie szybkozłączki bezpośrednio przy kompresorze oraz łączenie jej z wężem, zaworem czy inną częścią instalacji. Warto wspomnieć też o szczególnym rodzaju szybkozłączek, czyli rozdzielaczach. W większości mają postać listwy, gdzie na wejściu medium montuje się wtyk złączki, natomiast na wyjściach – gniazda. Wyjść może być nawet 5. Niektóre rozdzielacze mają otwory montażowe, dzięki którym możliwe jest umieszczenie ich np. na ścianie.

Jak dobrać szybkozłączkę?

Szybkozłączki muszą cechować się wytrzymałością i szczelnością. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę średnicę i rodzaj gwintowanego przyłącza, a w przypadku przyłącza do węża również jego średnicę. Jeśli istnieje konieczność dobrania wtyku lub gniazda do posiadanego już elementu, należy zwrócić uwagę na zgodność standardów.

Redakcja eco-profi.pl