Jak przebiega budowa domu szkieletowego?
Data publikacji 26 sierpnia 2021
Od pewnego czasu zauważyć można, że domy szkieletowe cieszą się coraz większą popularnością. Wynika to z zalet, jakie wiążą się z tego typu budownictwem. Warto zatem wiedzieć, czym charakteryzują się domy szkieletowe.
Charakterystyka domów szkieletowych
Domy szkieletowe znacząco różnią się od tradycyjnych domów murowanych. W przypadku domów szkieletowych ich konstrukcja oparta jest na dużej liczbie belek i desek drewnianych o różnych wymiarach. Te wsparte są legarami i połączone są gwoździami. W taki sposób tworzą drewniany szkielet, który przytwierdzany jest do fundamentów za pomocą stalowych kotew.
Zalety domów szkieletowych
W porównaniu do domów murowanych, budowa domu szkieletowego przebiega znacznie szybciej. Nie ma tu konieczności wykonywania robót mokrych. Dzięki temu w budowie nie przeszkadzają warunki atmosferyczne. Wszystko to sprawia, że budowa domu szkieletowego trwać może zaledwie kilka miesięcy. Co ważne, dom jest solidny i wytrzymały. W niczym nie ustępuje pod tym kątem domom murowanym. Dużą zaletą domów szkieletowych są także koszty związane z inwestycją. W porównaniu z domami murowanymi mogą być one niższej nawet o 30%. Dodatkowo takie domy są również znacznie tańsze w utrzymaniu i eksploatacji. Warto też podkreślić, że domy szkieletowe zapewniają komfort cieplny przez cały rok. Pozwala to na osiągnięcie niemałych oszczędności na rachunkach za ogrzewanie.
Budowa domu szkieletowego
Sama budowa obiektu szkieletowego składa się z kilku etapów. Wszystko zaczyna się od wykonania fundamentów. Bardzo ważna jest tutaj precyzja. Wszystkie prace ziemne muszą być wykonane z niezwykłą starannością. W innym przypadku odbić może się to na jakości późniejszej konstrukcji. Kolejny krok to wykonanie szkieletu budynku. W pierwszej kolejności stawia się ściany zewnętrzne. Montowane są one na specjalnej podwalinie. Dzięki temu elementy drewniane nie stykają się z powierzchnią fundamentów. W drugiej kolejności wykonuje się ściany działowe oraz strop. Następny etap to wykonanie poszycia ścian, a także montaż poszycia dachu. Efektem jest stan surowy otwarty domu. Kończy to realizację prac związanych z konstrukcją domu szkieletowego. W tym momencie przejść można do wykonania pokrycia dachowego, stolarki drzwiowej i okiennej oraz elewacji. W efekcie uzyskuje się stan surowy zamknięty domu. Na koniec przeprowadzany jest montaż wszystkich niezbędnych instalacji. Mowa tu o instalacji elektrycznej, grzewczej czy wodno-kanalizacyjnej. Po przeprowadzeniu tych prac wszystko kończą ostatnie prace wykończeniowe.