Co zaliczamy do odpadów budowlanych?

Nie wszystkie śmieci można wyrzucić do pojemników na odpady komunalne. Niektóre z nich powinny zostać zgromadzone w kontenerze, a następnie wywiezione w odpowiednie miejsce bądź poddane recyklingowi w szczególnych warunkach. Mowa tutaj przede wszystkim o odpadach budowlanych. Jak je rozróżnić od pozostałych? To bardzo proste!

Największa kategoria, czyli gruz

Podczas remontu głównym problemem jest gromadzący się gruz. To dobry przykład odpadów budowlanych. Czym on konkretnie jest? Składa się przede wszystkim z betonowych i ceglanych kawałków, czasem z domieszką ziemi czy kamieni. Może w nim znaleźć się też tynk lub dachówki. Warto jednak podkreślić, że w tym przypadku mowa o tzw. czystym gruzie.

Istnieją jeszcze dwa rodzaje gruzów: zmieszane oraz zanieczyszczone. Pierwszy z nich jest, jak sama nazwa wskazuje, mieszanką betonowych i ceglanych odłamków wraz z materiałami ceramicznymi. Może to być armatura łazienkowa. Do tego dochodzą jeszcze płyty gipsowo-kartonowe, silikat, siatki montażowe, wełna mineralna, gabarytowe meble czy różnego rodzaju tworzywa sztuczne. To najczęściej pojawiający się rodzaj gruzu podczas remontu. Z kolei zanieczyszczony gruz zawiera jeszcze szkło, syntetyczną trawę w rolkach, papę czy gumę.

Na każdy rodzaj gruzu potrzebny jest osobny kontener. Tylko wtedy wywóz odpadów budowlanych odbywa się zgodnie z literą prawa, a śmieci nadają się do recyklingu.

Pozostałe odpady budowlane

Nie wszystkie odpady są gruzem. Oprócz niego podczas prac budowlanych pojawiają się różnego rodzaju materiały i przedmioty, które można bez problemu wrzucić do kontenera. Wśród nich znajdują się:

– elementy futryn oraz drzwi,

– opakowania po chemii budowlanej,

– folia budowlana,

– aluminium,

– stal,

– żelazo,

– styropian

i tym podobne. Spis wszystkich kwalifikujących się do odpadów budowlanych śmieci można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych I Leśnictwa z dnia 24 grudnia 1997 r. w sprawie klasyfikacji odpadów.

Co nie może znaleźć się w odpadach budowlanych?

To bardzo ważne pytanie i odpowiedź na nie jest też bardzo prosta. W kontenerach na tego typu śmieci nie mogą znaleźć się żadne niebezpieczne dla środowiska elementy, takie jak eternit czy azbest. To samo dotyczy urządzeń elektronicznych i opon samochodowych. Każdy z tych materiałów ma osobne wytyczne w zakresie ich utylizacji, więc wrzucenie ich do kontenera na odpady budowlane może spotkać się z karą pieniężną.

Gdzie zamówić wywóz odpadów budowlanych?

Oczywiście wszystkie śmieci powstające wskutek remontu czy budowy muszą znaleźć się w przeznaczonym do tego kontenerze. Najlepiej zamówić w tym celu usługę u profesjonalistów. Szczególnie polecamy naszą ofertę. Z przyjemnością pomożemy dobrać rozmiar i model kontenera do potrzeb. Realizowany przez nas wywóz śmieci budowlanych wyróżnia się terminowością oraz atrakcyjną z punktu widzenia klienta ceną.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego, aby dowiedzieć się więcej o szczegółach współpracy z naszą firmą.

Materiał partnera

Redakcja eco-profi.pl