Czym kierować się wybierając młynek do mielenia kawy?

Każda osoba, która nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia od filiżanki kawy, zawsze oczekuje, aby kawa ta była rzeczywiście smaczna. Aby było to możliwe, konieczne jest jej przygotowywanie przy użyciu urządzeń najlepszej jakości. Jednym z takich urządzeń jest młynek do mielenia kawy. Na rynku dostępne są różne modele młynków. Warto zatem wiedzieć, czym kierować się przy jego wyborze?

Dlaczego wybór dobrego młynka do kawy jest tak ważny?

Chyba większość osób zgodzi się z tym, że najlepszą kawę robi się ze świeżo zmielonych ziaren. Tylko wówczas uzyskać można wyjątkowy aromat kawy. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest samodzielne zmielenie kawy niż kupienie już kawy zmielonej. Co ważne, samodzielne mielenie kawy daje również kontrolę nad grubością mielenia. Umożliwia to przygotowanie kawy do różnych sposobów jej parzenia. Wszystko to zapewnia dobrej jakości młynek do mielenia kawy.

Młynek ręczny do mielenia kawy

Jak wspomniano, na rynku dostępne są różne modele młynków do mielenia kawy. Wśród nich jest młynek ręczny. Najczęściej taki młynek wyposażony jest w ceramiczne, stożkowe żarna, dzięki którym przygotować można przemiał na przynajmniej kilka kaw. Zasada działania młynka ręcznego jest bardzo prosta. Ziarna kawy dostają się pomiędzy żarna. Tam pod wpływem ruchu obrotowego ziarna zostają rozdrobnione na mniejsze drobiny. Grubość drobin można oczywiście regulować. Dużą zaletą ręcznych młynków do mielenia kawy jest to, iż są one lekkie i łatwe w transporcie.

Młynek elektryczny do mielenia kawy

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie elektrycznego młynka do mielenia kawy. Elektryczny młynek do mielenia kawy jest nieco droższy od tego ręcznego, ale mielenie kawy jest tu szybsze i prostsze. Młynki elektryczne wyposażone są w wysokiej jakości żarna. Pozwalają na regulację grubości mielenia. Pozwala to na przygotowanie kawy do ekspresu ciśnieniowego, do kawiarki czy pod metody przelewowe.

Młynek ręczny czy elektryczny?

Ręczny młynek do mielenia kawy polecić można przede wszystkim tym osobom, które preferują kawę przyrządzaną w kawiarce. Daje to połączenie tradycyjnego sposobu mielenia kawy i tradycyjnego sposoby parzenia kawy. Z kolei młynek elektryczny to dobry wybór dla wszystkich tych, którym zależy na czasie. Mielenie kawy w młynku elektrycznym jest bowiem znacznie szybsze. Niezależnie jednak od tego, jaki rodzaj młynka się wybierze, pamiętać trzeba, aby zawsze stawiać na urządzenie wykonane z dobrej jakości materiałów. Dzięki temu można mieć pewność, że młynek posłużyć przez wiele lat.

Redakcja eco-profi.pl