Działka nad rzeką – co warto wiedzieć?

W dzisiejszych czasach wiele osób rozważa zakup działki nad rzeką. Jest to opcja o tyle ciekawa, że zapewnia tak naprawdę doskonałe widoki i gwarantuje moc atrakcji. Jak się jednak okazuje, kupno takiej działki może równie dobrze okazać się nawet kompletną porażką. Właśnie dlatego trzeba najpierw dowiedzieć się na co zwrócić szczególną uwagę przy dokonywaniu zakupu.

O czym należy pamiętać?

Istotne jest w tym przypadku przede wszystkim zapoznanie się z miejscowym planem zagospodarowania terenu, gdyż to on mówi o tym, gdzie konkretnie może stanąć budynek. Dzięki niemu można także sprawdzić, czy planowana jest budowa innych domów i drogi. Ponadto, warto zapoznać się z ewentualnymi dokumentami dotyczącymi utworzenia parków krajobrazowych lub obszarów chronionego krajobrazu, które bardzo często są zlokalizowane właśnie w okolicach rzek. Jedną z najważniejszych kwestii jest także dowiedzenie się, czy przypadkiem dany teren nie jest uznany jako taki, na którym mogą występować powodzie.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?

Podejrzenia powinna wzbudzić także niska cena danej działki. W takim przypadku może niestety okazać się, że sprzedaż ta jest po prostu oszustwem. Bardzo prawdopodobne, że w danej sytuacji nie ma po prostu możliwości budowy na tym terenie domu. Może to także świadczyć o tym, że sytuacja prawna gruntu jest bardzo skomplikowana i będzie utrudniać tym samym jakiekolwiek działania.
Przy okazji wyboru działki, która znajduje się w okolicach zbiorników wodnych, warto pokusić się o zbadanie poziomu wód gruntowych i nośności gruntu. To też istotna wiadomość pod kątem tego czy w ogóle w takim miejscu może stanąć jakikolwiek budynek. Czasami okazuje się np. że istnieje możliwość wybudowania na danym terenie domu, jednak trzeba zrezygnować z podpiwniczenia, gdyż grozi to występowaniem od czasu do czasu małych podtopień. Są to kwestie na które zdecydowanie warto zwrócić wcześniej swoją uwagę. Niestety bardzo mało osób o tym pamięta i tym samym tracą oni na tym ogromne pieniądze.

Podsumowując, jak doskonale widać działka nad rzeką to z jednej strony świetne rozwiązanie, gdyż zapewnia doskonały widok. Z drugiej jednak strony może ona wiązać się z wieloma problemami, o których duża część społeczeństwa nigdy nie słyszała. Jedno jest pewne – przy takich zakupach trzeba być ostrożnym. Mogą one okazać się albo wielką wygraną, albo przykrą porażką, której zdecydowanie każdy chciałby uniknąć. Jeśli jednak dana osoba zastosuje się do wszystkich wyżej wymienionych rad, to z pewnością cały proces zakończy się ogromnym sukcesem.

Redakcja eco-profi.pl