Kocioł na pellet. Dlaczego warto wybrać właśnie to urządzenie?

Wybór odpowiedniego systemu grzewczego to decyzja, przed którą staje wiele osób budujących dom. Trzeba rozważyć wszelkie za i przeciw. Biorąc pod uwagę koszt kotła, ekologię, wygodę i rachunki za użytkowanie z pewnością w czołówce plasuje się kocioł na pellet. Jakie są jego zalety? Co sprawia, że to właśnie kocioł pelletowy będzie właściwym rozwiązaniem dla naszego domu?

Decydując się na wybór kotła zazwyczaj kierujemy się kosztami utrzymania i dostępnością paliwa w sezonie grzewczym, rzadziej natomiast zwracamy uwagę na kwestię ekologii czy wygodę użytkowania. Kocioł na pellet sprawdza się idealnie we wszystkich tych dziedzinach. Skupmy się na ekologii. Po pierwsze kotły na pellet korzystają z odnawialnych źródeł energii, czyli pelletu, który jest niczym innym jak sprasowanymi odpadami drzewnymi. Po drugie spełnia rygorystyczne normy emisyjne, przez co do środowiska dostaje się minimalna ilość spalin. Po trzecie – i dla wielu osób pewnie niezwykle istotne – przy wymianie starego pieca na nowoczesny kocioł pelletowy można skorzystać z dofinansowania w ramach programu “Czyste Powietrze”.

Kocioł na pellet – sposób na niższe rachunki za ogrzewanie

Koszty użytkowania kotła na pellet w porównaniu z ogrzewaniem elektrycznym czy korzystaniu z oleju opałowego mogą przynieść nam oszczędności nawet w postaci kilku tysięcy złotych rocznie. Z pewnością lepiej wydać te pieniądze na wspólne wakacje czy zajęcia dodatkowe dla dzieci, a nie… wyższe rachunki. Poza oszczędnościami, kotły na pellet są wygodne w obsłudze i zapewniają wyższy standard użytkowania od tradycyjnych pieców. Wiele kotłów ma rozbudowaną automatykę, dzięki czemu możemy sterować nimi za pomocą smartfona czy laptopa. Automatyka pozwala nie tylko włączać i wyłączać piec zdalnie, ale także zlecać jego czyszczenie i usuwanie popiołu, co znacząco przyczynia się do komfortu jego użytkowników.

Wygodny, czysty i komfortowy sposób na ciepło – kocioł pelletowy

Wielu osobom słowo kocioł i kotłownia kojarzy się z brudnym i zaniedbanym pomieszczeniem, do którego chodzi się z obowiązku. Przy nowoczesnych kotłach pelletowych sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Po pierwsze, ilość popiołu ze spalanego pelletu plasuje się pomiędzy 0,3 a 0,5 proc. jego wagi, co jest wręcz marginalną ilością. Dodatkowo czyszczenie kotła na pellet nie wymaga aż tak dużej pracy jak przy kotłach węglowych, a wymiennik kotła jest zdecydowanie mniej zanieczyszczony.

Niewątpliwym plusem kotła na pellet jest to, że nie zajmuje on dużo miejsca, a składowanie samego pelletu nie jest kłopotliwe i brudzące tak jak w przypadku węgla. Decydując się na zakup kotła na pellet warto skorzystać z profesjonalnej pomocy firm zajmujących się tematyką ogrzewania. Pomagają one nie tylko w doborze odpowiedniego kotła, ale także przygotowaniu pod montaż systemu grzewczego i założeniu instalacji. Wysokiej jakości kotły na pellet znajdziesz na www.defro.pl/kotly-automatyczne-na-pellet-biomase.

Redakcja eco-profi.pl