Zakup domu – co warto wiedzieć?

Wiele osób zastanawia się nad tym, co sprawdzić przy dokonywaniu zakupu domu. Jak się okazuje, istnieje kilka kwestii, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze konkretnej nieruchomości. Na tym etapie trzeba być niesłychanie ostrożnym, żeby później nie żałować swojej decyzji. Zdecydowanie warto przyjrzeć się bliżej temu tematowi, aby móc stać się ekspertem w tej dziedzinie.

Zakup domu co sprawdzić?

Na samym początku należy zwrócić szczególną uwagę na samą lokalizację. To niesłychanie istotne, gdyż wiele osób ceni sobie bliskość usług różnego rodzaju. Niektórzy z kolei preferują prywatność i brak jakiegokolwiek sąsiedztwa. Warto więc zastanowić się, jakie są preferencje i dopiero na tej postawie podjąć ostateczną decyzję. Mimo wszystko jednak zdecydowanie lepszą opcją jest lokalizacja, która zapewni łatwy i szybki dojazd do pracy, szkoły czy sklepów. To znacznie ułatwia funkcjonowanie na co dzień.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Istotną kwestią jest także sam stan prawny nieruchomości. Trzeba sprawdzić czy przypadkiem nie jest ona zadłużona. Dużą ilość informacji można znaleźć chociażby w Księdze Wieczystej. Warto też zapytać wcześniej czy dom jest w pełni odebrany – tzn. czy można z niego w 100% korzystać.

Równie istotne aspekty

Bardzo ważna jest także kontrola wszystkich spraw technicznych danego budynku. Warto w tym przypadku poprosić o wgląd do całego projektu domu. Dzięki temu będzie można dowiedzieć się chociażby jakie materiały zostały użyte do budowy oraz jaki jest faktyczny metraż pomieszczeń. Istotnymi aspektami są także dach i elewacja. Należy wcześniej skontrolować ich stan. Tak naprawdę warto zrobić to przy okazji każdego, większego elementu. Można w ten sposób zyskać pewność, iż w najbliższym czasie nie trzeba będzie podejmować się wielkich remontów i w ten sposób inwestować kolejnych ogromnych pieniędzy. Oprócz góry istotny jest także dół. Należy skontrolować stan fundamentów, a także całej piwnicy, Warto w tym przypadku przyjrzeć się bliżej także ścianom. One również mogą wiele powiedzieć o stanie danego budynku.

Podsumowując, jak doskonale widać istnieje naprawdę wiele kwestii, o których zdecydowanie warto pamiętać przy zakupie nieruchomości. Jeśli kupcy będą pamiętali o wszystkich wyżej wymienionych radach i wskazówkach, to z pewnością cały proces zakończy się sukcesem. Trzeba jednak włożyć w niego dużo swojego zaangażowania i przede wszystkim wolnego czasu. Ponadto, na każdym kroku należy być czujnym, aby nie dać się oszukać.

Redakcja eco-profi.pl