Nowoczesne obrazy religijne czyli jak obecnie przedstawia się Jezusa?

Wielu malarzy z ogromnym talentem przedstawiało sceny religijne. Do dziś można podziwiać te obrazy w największych muzeach świata. Co charakteryzuje nowoczesne obrazy religijne, czy są tak samo piękne jak te średniowieczne i renesansowe?

Obrazy religijne kiedyś i dziś

Sztuka rządzi się swoimi prawami, nie da się ukryć, że wielu artystów budzi kontrowersje, a ich dzieła nie są najlepiej odbierane przez ludzi wierzących. Czasami dochodzi nawet do różnego rodzaju profanacji. Ludzie dochodzą do wniosku, że zostały obrażone ich uczucia religijne, dochodzi do procesów sądowych. Czasami proces kończy się wyrokiem skazującym dla artysty, który przekroczył pewne granice. Sztuka szokuje. Nie da się w kilku słowach opisać, czym cechują się obrazy religijne nowoczesne, ponieważ każdy artysta ma swój indywidualny styl. Co może przedstawiać sztuka sakralna? Sceny z życia Jezusa, sceny ze Starego Testamentu, życie świętych Kościoła. Artysta, który specjalizuje się w sztuce sakralnej, może sprzedawać swoje obrazy do różnego rodzaju kościołów i sanktuariów. Czy kupowanie drogich rzeźb i obrazów nie jest moralnie wątpliwe, jeśli te pieniądze mogłyby być przeznaczone na pomoc biednym? Na to pytanie każdy sam musi znaleźć sobie odpowiedź.

Obrazy religijne w domu

Nie ma żadnych przeszkód, aby wierząca osoba powiesiła sobie obraz święty w domu. Niektórzy uważają, że taki obraz musi być poświęcony przez księdza, ale nie jest to prawda. Zawsze można jednak poprosić duszpasterza podczas wizyty kolędowej o poświęcenie obrazu lub rzeźby. Obrazy religijne mają w swoich domach także ateiści, czyli osoby, które nie wyznają żadnej religii. Dlaczego mają takie dzieła w swoim mieszkaniu? Ze względów estetycznych. Wśród artystów jest wielu ateistów, ale oni także kochają sztukę sakralną i doceniają jej walory. Niektórzy specjalnie pielgrzymują do świętych miejsc, aby zobaczyć najważniejsze na świecie święte obrazy i rzeźby. Niektórzy kupują sobie obraz z wizerunkiem Jezusa lub Maryi, aby stworzyć w domu niewielki ołtarzyk i miejsce modlitwy.

Wystrój kościołów

Wystrój wielu kościołów budzi kontrowersje wśród parafian. Niektóre kościoły uchodzą za zbyt bogate, jest w nich zbyt dużo złota i przepychu. Inne z kolei kościoły uważane są za zbyt skromne, niczym nie różnią się na przykład od sali gimnastycznej albo auli wykładowej. Jak powinien wyglądać idealnie przyozdobiony kościół, aby zaspokoić gust wszystkich parafian? Na to pytanie trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Z jednej strony bóstwo domaga się odpowiedniej czci, dlatego ludzie chwalą Boga oddając mu złoto, srebro i inne dobra materialne. Z drugiej jednak strony zbyt wielki przepych odwraca uwagę od tego co najważniejsze, czyli od prawdziwej wiary. Jezus Chrystus nie otaczał się bogactwami, zamiast tego kładł nacisk na miłość bliźniego. Warto przeczytać ewangelię i zorientować się w nauczaniu Jezusa, aby jako chrześcijanin dawać jak najlepszy przykład. W pewnym fragmencie biblijnym jest napisane, aby nie oddawać czci żadnym obrazom, jednak katolicy inaczej interpretują ten fragment.

Redakcja eco-profi.pl