Wyjaśniamy, jakie żelazko najlepiej kupić

W sklepach internetowych i stacjonarnych do wyboru mamy bardzo dużo rodzajów żelazek. Różnią się one między innymi kształtem i budową, ciśnieniem pary oraz mocą. W tym artykule doradzamy, jakie żelazko kupić.

Kształt i budowa żelazka

W dzisiejszych czasach na rynku dostępne są żelazka o różnym kształcie i budowie. Jeśli prasujemy dużo koszul czy sukienek koszulowych warto zastanowić się nad żelazkiem ze stopą zwężaną z przodu. Jest to idealny wybór, ponieważ ułatwi prasowanie miejsc przy kołnierzyku oraz pomiędzy guzikami. Ten kształt stopy żelazka jest również dobrym wyborem dla rodziców, gdyż ułatwia prasowanie ubranek dziecięcych. Natomiast stopa wielokierunkowa cechuje się utrzymaniem materiału w niezmienionym stanie podczas prasowania. Przypomina ona kroplę wody – posiada zwężenie z przodu i z tyłu. Kolejną istotną sprawą przy wyborze budowy żelazka jest ułożenie otworów na parę, które znajdują się na powierzchni stopy. Należy wiedzieć, że im więcej otworów posiada żelazko tym większa część prasowanej rzeczy jest poddawana działaniu pary. Najlepszym ułożeniem otworów jest ich rozmieszczenie w dwóch lub trzech rzędach na całej długości stopy.

Żelazko przewodowe i bezprzewodowe

Nowoczesne technologie powstające na przestrzeni ostatnich lat stworzyły możliwość bezprzewodowego prasowania. Jednak nadal jest wielu zwolenników klasycznego, przewodowego żelazka. Wybierając opcję żelazka z kablem niezwykle ważną kwestią jest zwrócenie uwagi na połączenie przewodu z żelazkiem. Powinno być one połączone tak zwaną „kulką”, która zapobiega pękaniu i przecieraniu się przewodu. Poddajmy dyskusji również długość przewodu, który nie powinien krępować ruchów i zapewniać swobodę oraz komfort. Kupując żelazko przewodowe należy przemyśleć, gdzie będziemy najczęściej prasować oraz jak daleko od tego miejsca znajduję się gniazdko. Żelazko bezprzewodowe jest wyposażone w specjalną podstawkę, która je nagrzewa. Dzięki temu niepotrzebne stają się kabel i bezpośrednie podłączenie do prądu. Jednak minusem braku kabla jest przymus czekania aż żelazko ponownie się nagrzeje po jego odłożeniu – parę sekund nie wystarczy. Mimo tej wady wiele osób ceni sobie wygodę i mobilność zapewnioną przez żelazko bezprzewodowe.

Moc żelazka

Im większą moc ma żelazko, tym szybciej się ono nagrzeję. W bardzo atrakcyjnej cenie dostaniemy żelazka o mocy około 2000W. Jednak nagrzewają się one w dosyć wolnym tempie, co sprawia, że prasując ubrania przed wyjściem możemy się po prostu nie wyrobić. Tak więc wybierając moc żelazka musimy odpowiedzieć sobie na pytanie jaki budżet możemy przeznaczyć na żelazko oraz w jaki sposób i kiedy prasujemy. Optymalnie szybko nagrzewa się żelazko z mocą około 2400W. Jeśli jednak zależy nam na najszybszym nagrzewaniu się urządzenia powinniśmy wybrać takie, które ma moc powyżej 2400W. Wtedy prasowanie możemy rozpocząć w kilka sekund. Warto wiedzieć, że żelazko oprócz nagrzania stopy musi doprowadzić do wrzenia wodę znajdującą się w środku urządzenia, aby wytworzyć odpowiednią ilość pary. I tutaj jest podobna zależność jak wyżej – im mocniejsza moc żelazka, tym para zostanie wytworzona szybko.

Redakcja eco-profi.pl