Beton komórkowy, czy ceramika?

O tym, jakie materiały wybrać do budowy domu, powinno decydować się jeszcze na samym początku. Musimy rozważyć wszystkie kwestie, na temat zalet i wad wybranego przez nas materiału, bo to od tego zależy, czy wady nie będą dla nas zbyt obciążające i będzie ich zdecydowanie więcej niż zalet. Beton komórkowy czy ceramika, to pytanie zadaje sobie niemalże każda osoba, która ma przed sobą budowę domu. Różnice choć minimalne, mogą okazać się decydujące. Warto więc sprawdzić wszystkie, za i przeciw.

Beton komórkowy czy polecana ekologiczna ceramika?

Jeszcze jakiś czas temu ceramika była uważana za materiał zdecydowanie bardziej naturalny, co dla wielu osób ma znaczenie. Jednak obecnie możemy stwierdzić, czy beton komórkowy również jest materiałem naturalnym. Kolejna kwestia jest taka, że kiedy mieliśmy do czynienia z glebą podmokłą, o wiele częściej wybierano ceramikę, bo to ona odprowadzała wilgoć najlepiej. Jednak i beton, kiedy zostanie dobrana prawidłowa jego gęstość również poradzi sobie z odprowadzaniem wilgoci. Możemy jednak uznać, że akustycznie, kiedy chcemy naprawdę maksymalnie wyciszyć ściany to warto postawić na ceramikę. Jeśli jednak bardziej interesuje nas łatwość pracy i obróbki, jeśli chodzi o materiał budowlany w trakcie budowy, to beton sprawdzi nam się zdecydowanie lepiej.

Wybór zależy od naszych oczekiwań

Każda osoba, kiedy planuje budowę domu chce, aby nie tylko wyglądał tak, jak tego oczekujemy, ale także był trwały i pozbawiony wszelkich uchybień. Jednak to, czy wybierzemy ceramikę, czy beton do jego budowy zależy przede wszystkim od tego czy dany materiał zawiera wszystkie zalety, które zapewnią nam to, czego oczekujemy. Jeśli chodzi bowiem o wady, to różnicę są nieznaczne. W przypadku ceramiki jednak możemy spodziewać się nieco trudniejszej obróbki, a także przeszkód związanych ze wbijaniem gwoździ do ścian. Jednak nie jest to na tyle duże utrudnienie, aby całkowicie zrezygnować z tego materiału i nie brać go nawet pod uwagę.

Jaki materiał do budowy domu w przypadku gleby podmokłej?

Oczywiście beton również sprawdzi się do gleby podmokłej, kiedy wybierzemy jego odpowiednią gęstość. Jednak nadal można uznać, że ceramika sprawdzi się tutaj nieco lepiej, bo radzi sobie sprawniej z odprowadzaniem wilgoci. Różnica jest jednak bardzo subtelna i warto sprawdzić inne parametry, aby dobrać najbardziej właściwą decyzję, jeśli chodzi o budowę naszego domu. Tym bardziej że oba materiały są zbliżone do siebie, jednak to właśnie jedna subtelna różnica może dla nas okazać się decydująca. Warto więc to sprawdzić.

Redakcja eco-profi.pl