Oświetlenie mieszkania – jak je wybrać prawidłowo?

Oświetlenie w każdym mieszkaniu odgrywa ogromną rolę. Ma znaczenie zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. Dlatego tak ważne jest, aby w każdym pomieszczeniu oświetlenie dobrane zostało w sposób właściwy. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając oświetlenie mieszkania?

Funkcje oświetlenia w mieszkaniu?

Oświetlenie w mieszkaniu spełnia ważne funkcje. Jeśli jest dobrze dobrane, pozwala podkreślić zalety pomieszczenia i jednocześnie ukryć jego wady. Istotne jest tu zatem prawidłowe rozmieszczenie źródła światła. Pozwala ono choćby na optyczne powiększenie pomieszczenia. Oprócz rozmieszczenia źródła światła również ważna jest jego barwa. W pomieszczeniach przeznaczonych do pracy dobrze sprawdzi się światło o barwie białej lub chłodno białej. Takie światło pobudza bowiem do pracy. Z kolei np. w sypialni lepiej sprawdzi się światło o barwie ciepłej.

Jak dobrać oświetlenie do salonu?

Oświetlenie mieszkania to dobór oświetlenia do każdego z pomieszczeń. W związku z tym, że każde pomieszczenie spełnia inną funkcję, to i oświetlenie musi być odpowiednio dobierane do każdego pomieszczenia. W salonie warto postawić na oświetlenie, które będzie zarówno intensywne, jak i spokojne. Salon to bowiem pomieszczenie, które spełnia wiele funkcji. Kluczowym rodzajem oświetlenia w salonie jest oświetlenie sufitowe. W dużych i wysokich salonach dobrze sprawdzą się żyrandole. Natomiast w niewielkim salonie dobrze jest postawić na plafony bądź reflektory halogenowe.

Jak dobrać oświetlenie w sypialni?

Jak już wspomniano, w sypialni najlepiej sprawdzi się oświetlenie o ciepłej barwie. Takie światło bardzo dobrze sprzyja odpoczynkowi i relaksowi. W sypiali, warto postawić na kinkiety, lampy stojące i oczywiście lampki nocne.

Jak dobrać oświetlenie do kuchni i łazienki?

Oświetlenie mieszkania to oczywiście również oświetlenie w kuchni i w łazience. W kuchni zamontowanie powinno być jasne światło. Oprócz oświetlenia sufitowego warto w tym pomieszczeniu zamontować również oświetlenie dodatkowe. Przykładem mogą być tu halogeny zamontowane pod szafki. Skutecznie oświetlać będą blat. Jeśli chodzi o łazienkę, to tu również postawić należy na światło jasne. W tym pomieszczeniu bardzo ważne jest odpowiednie oświetlenie lustra. Sporą popularnością cieszą się tu lampy diodowe. Dają one mocne i punktowe światło.

Dobór odpowiedniego oświetlenia w mieszkaniu jest niezwykle ważne. Ma to ogromny wpływ na funkcjonalność i estetykę. Dlatego jego dobór warto odpowiednio przemyśleć.

Redakcja eco-profi.pl