Strona główna
Nieruchomości
Tutaj jesteś
Nieruchomości kaucja za mieszkanie

Kaucja za mieszkanie – co warto wiedzieć?

Data publikacji 7 września 2021


Wynajmowanie mieszkania jest dość powszechne. Najczęściej z takiej opcji korzystają ludzie młodzi. Warto wskazać, że wynajęcie mieszkania niemal zawsze wiąże się z koniecznością wniesienia kaucji. Jej wniesienia oczekują właściciele mieszkań. Stanowi ona dla nich formę zabezpieczenia. Co zatem warto wiedzieć o kaucji za mieszkanie przed pojęciem decyzji o jego wynajmie?

Czym jest kaucja za mieszkanie?

Jak wspomniano, kaucja jest dla właścicieli mieszkań formą zabezpieczenia. Mowa tu o zabezpieczeniu na wypadek braku wpłaty za wynajem od najemcy bądź na wypadek dokonania jakichś zniszczeń w mieszkaniu przez najemcę. Kaucja najczęściej wpłaca jest w dniu podpisania umowy lub w dniu, w którym najemca wprowadza się do mieszkania. Wysokość kaucji za mieszkanie zawsze określona powinna być dokładnie w umowie najmu.

Zwrot kaucji za mieszkanie

Wysokość kaucji za mieszkanie może być różna. Wiedzieć jednak trzeba, że jej wysokość nie może być jednak większa niż dwunastokrotność czynszu za miesiąc użytkowania mieszkania. Po zakończeniu umowy wynajmu kaucja powinna zostać w całości zwrócona, jeśli nie ma żadnych podstaw do tego, aby miało być inaczej. Właściciel mieszkania na zwrot kaucji ma okres jednego miesiąca od dnia opróżnienia lokalu przez najemcę.

Znaczenie kaucji za mieszkanie

Kaucja za mieszkanie jest dla jego właściciela formą zabezpieczenia przed nieuczciwymi najemcami. Jeśli lokator doprowadzi do poważnych uszkodzeń w mieszkaniu, wówczas właściciel lokum ma prawo pokryć koszty napraw właśnie z kaucji.

Co zrobić, jeśli właściciel nie chce zwrócić kaucji?

Zdarzają się sytuacje, w których podczas zdawania mieszkania dochodzi do różnicy zdań między właścicielem a lokatorem. W wyniku tej różnicy właściciel mieszkania może odmówić zwrotu wpłaconej kaucji. Dlatego zawsze warto odpowiednio zabezpieczyć się przed taką ewentualnością. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie zdjęć w celu udokumentowania stanu mieszkania w dniu zamieszkania. Dobrze jest również przy wynajęciu mieszkania spisać odpowiedni protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania. Wszystko to zminimalizuje ryzyko wszelkich nieporozumień w momencie zakończenia umowy wynajmu. Dodatkowym rozwiązaniem może być dokładne spisanie w umowie informacji dotyczącej tego, co dokładnie może być pokryte z kaucji, a co nie.

Dziś trudno jest wynająć mieszkanie bez konieczności wpłaty kaucji. Takie oczekiwanie przez właścicieli mieszkań nie powinno nikogo dziwić. Warto jednak dokładnie omówić z właścicielem lokalu wszystkie aspekty związane z kaucją i jej późniejszym zwrotem.

basen dom

Redakcja eco-profi.pl

Nasz zespół tworzą doświadczeni profesjonaliści z branży budownictwa, aranżacji wnętrz, nieruchomości i ogrodnictwa. Każdy artykuł opiera się na dogłębnej znajomości tematu, oferując sprawdzone porady i nowatorskie rozwiązania, które pomogą Ci w realizacji Twoich projektów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?