Płotek do ogrodu – co warto o nim wiedzieć?
Data publikacji 16 sierpnia 2021
Każdy posiadacz ogrodu doskonale wie, że jeśli ma to być miejsce dobrze zaplanowane i odpowiednio zadbane, musi być bardzo dobrze wyposażone. Nie tylko w poważne sprzęty, takie jak kosiarkę czy też przecinaczkę do drewna, lecz również te najprostsze, służące do estetyki, czyli płotki do ogrodu. Czym się kierować podczas ich wybierania? Jakie cechy i parametry warto wziąć pod uwagę?
Jaki rozmiar?
Jeśli wybiera się płotek do ogrodu, podstawową sprawą, o której trzeba wiedzieć, to jaki powinien być jego rozmiar. Oczywiście długość jest w tym względna i zależy tylko wyłącznie od naszych potrzeb, tak już w przypadku wysokości płotka warto wiedzieć, kiedy stosować niższy, a kiedy wyższy.
Płotek wyższy zaleca się użyć w przypadku ochrony roślin przed zwierzętami. W takim wypadku jego wysokość może sięgnąć nawet około metra. Niższy płotek, który zwykle będzie mieć około 20 do 40 centymetrów, służy przede wszystkim do tworzenia obrzeży danych przestrzeni. Może więc być wykorzystywany do wykonywania rabat, trawników, kwietników czy też wydzielonego miejsca na warzywa.
Jaki materiał wykonania?
Oczywiście sam rozmiar danego płotka to jeszcze nie wszystko, o czym warto wiedzieć i na co zwracać uwagę, gdy dokonuje się wyboru konkretnego rozwiązania. Równie ważne, a może i ważniejsze jest to, z jakiego konkretnie materiału dobry płotek będzie wykonany. Na rynku obecnie dominują dwa rozwiązania i to właśnie spośród nich warto coś dla siebie wybrać. Mowa w tym wypadku jest o płotku drewnianym, a także o płotku plastikowym. Czym się one od siebie różnią?
Płotki drewniane są bez wątpienia droższe, a także sztywniejsze i mocniejsze. Nic im nie grozi, jeśli coś się na nie przewróci czy też coś w nie uderzy. Niestety wiedzieć trzeba o tym, że takie model narażone są na działanie sił natury, więc od czasu do czasu trzeba je zabezpieczać przykładowo przed działaniem wilgoci.
Z drugiej jednak strony modele plastikowe są bardzo tanie, występują na rynku w ogromnej ilości kolorów, często imitując nawet dość dobrze drewno. Dodatkowo nie są podatne na wilgoć, czy też innego typu uszkodzenia. Oczywiście są to modele często o wiele gorszej jakości niż drewniane, a także są bardzo kruche i wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne.
Co jeszcze warto wiedzieć o płotkach do ogrodu?
Ostatnią sprawą, o której warto się nieco dowiedzieć przed tym, gdy zdecydujemy się na konkretnie rozwiązanie, to sposób, w jaki powinno się dany płotek montować do podłoża. Każdy model posiada odpowiednie mocowanie, często w postaci np. ostrza wchodzącego w ziemię. Dla lepszego efektu warto jednak przed włożeniem go spulchnić nieco glebę, aby stała się miększa.