Ganek w domu aranżacje warte uwagi

W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszy się ganek w domu aranżacje przykładowe można znaleźć w internecie. W tym artykule podpowiemy, jak urządzić ganek, żeby prezentował się naprawdę elegancko.

Czym jest ganek?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że ganek jest też określany jako przedsionek, w którym witamy naszych gości. Może pełnić różne funkcje w zależności od tego, gdzie się znajduje. Należy pamiętać, że można go też przerobić na werandę i wtedy będzie to świetne miejsce do relaksu w sezonie letnim. Ganek to wejście do domu, czyli pomieszczenie, w którym zdejmuje buty i odzież wierzchnią. Przyda się nie tylko szafa i wieszaki, ale również komoda, żeby odłożyć szalik i kapelusz. W tym miejscu lepiej nie tworzyć garderoby, ponieważ może to znacząco ograniczyć wolną przestrzeń. Dostępnych jest wiele możliwości aranżacji tego wnętrza, więc wszystko zależy tak naprawdę od wyobraźni. Podstawą jest wygodne krzesło lub fotel, który ułatwi osobom starszym i dzieciom zakładanie i zdejmowanie butów. Najlepiej, żeby było wodoodporne, ponieważ osoba, która na nim usiądzie może być przemoknięta.

Jak urządzić ganek?

Trzeba też pamiętać o podłodze, dlatego najlepiej sprawdzą się kafelki. Kafelki można bardzo łatwo wyczyścić z błota, dlatego utrzymanie porządku w pomieszczeniu nie będzie żadnym problemem. Wszyscy goście będą w ganku zostawiać płaszcze i buty, ponieważ znajduje się on z przodu domu. Ważna jest też widoczność, dlatego warto zakupić lampkę lub zainwestować w dobrej klasy żyrandol. Nie ma sensu używać silnej żarówki, ponieważ może tylko oślepić gości. Plafon umieszczony z boku na ścianie będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Żyrandol zawieszony na środku sufitu będzie się fenomenalnie prezentował w nieco większym pomieszczeniu. Lepiej zrezygnować z wystawnych kryształowych modeli, ponieważ strefa wejścia powinna być skromnie urządzona. Jeżeli ganek jest zlokalizowany od strony ogrodu to równie dobrze może pełnić rolę jadalni. Wystarczy drewniany stół i krzesła, żeby wygodnie zjeść. Nie można oczywiście zapomnieć o instalacji ogrzewania. Brak ogrzewania powoduje, że jedynie w sezonie letnim będzie można korzystać z ganku.

Miejsce do spędzania wolnego czasu

W sezonie zimowym takie pomieszczenie może posłużyć jako przechowalnia przetworów. Świetnym miejscem do spędzania wolnego czasu jest przeszklony ganek. Warto dodać, że najbardziej relaksujący i odprężający jest widok na ogród lub las. Można też zaprosić znajomych i wspólnie spędzić czas. Optymalnym rozwiązaniem będzie wygodna kanapa dla dwojga. Nie opłaca się szukać przesadnie zdobionych mebli, jeżeli planujesz urządzić ganek w stylu wiejskim. Najlepiej sprawdzi się naturalność, minimalizm oraz prostota. Wśród idealnych materiałów do takiej przestrzeni można wymienić drewno, wiklinę oraz bambus. Pozwoli to wprowadzić sielski klimat w pomieszczeniu, który zachwyci wszystkich gości. Jednym z ważniejszych elementów wystroju ganku są oczywiście kwiaty. Donice na nóżkach umożliwiają eksponowanie kwiatów na różnych wysokościach. Ciekawą opcją na letnie dni jest także hamak w ganku.

Redakcja eco-profi.pl