Urządzamy pokój dla chłopaka 17 lat

Wiele osób zastanawia się jak urządzić pokój dla chłopaka 17 lat. Taki pokój powinien być jednocześnie miejscem do nauki, relaksu oraz sypialnią. Musi też być dopasowany do gustu i zainteresowań nastoletniego lokatora. Trzeba się liczyć ze zdaniem dziecka podczas aranżowania pokoju.

Aranżacja pokoju nastolatka

Nastolatek będzie czuł się swobodnie w miejscu, gdzie będzie mógł rozwijać swoje pasje oraz zainteresowania. Należy pamiętać, żeby uwzględnić potrzeby i oczekiwania dziecka. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że pokój to azyl, w którym nastolatek może odpocząć lub skupić się na nauce. Wnętrze można podzielić na trzy strefy, czyli do nauki, do rozrywki i relaksu oraz strefę sypialnianą. Nie bez znaczenia jest również kolor ścian, który powinien być dopasowany do preferencji chłopaka. Szerokość minimum 90 cm powinno mieć łóżko dla nastolatka. Jeżeli łóżko będzie mniejsze to niestety komfort spania nie będzie na wysokim poziomie. Jeśli u dziecka czasami nocują znajomi to przyda się model z dodatkowym wysuwanym miejscem do spania. Nie może też zabraknąć dobrego oświetlenia, ponieważ nastolatki często się uczą w łóżku i czytają książki.

pokój dla nastolatka

Pokój dla chłopaka 17 lat – oświetlenie

Niezbędna jest oczywiście lampka nocna z punktowym źródłem światła na ruchomym ramieniu. Taką lampkę można skierować bezpośrednio na książkę, co jest dużym ułatwieniem podczas czytania. Miejsce na szafkę nocną musi się również znaleźć przy łóżku. Dobrze sprawdzi się także tapicerowany, miękki zagłówek. Można go kupić lub wykonać samodzielnie z gąbki, sklejki oraz materiału obiciowego. Zaaranżowanie pokoju dla nastoletniego dziecka nie jest łatwym zadaniem, dlatego trzeba się do tego odpowiednio przygotować. W takim pokoju musi się koniecznie znaleźć wygodne biurko z krzesłem, które będzie dopasowane do wzrostu dziecka. Dzięki temu będzie mógł utrzymać prawidłową pozycję ciała w czasie pracy nad lekcjami. Jest to niezwykle ważne, ponieważ odrabianie lekcji często zajmuje bardzo dużo czasu.

pokój młodzieżowy

Wybór mebli

Najlepiej zakupić meble u sprawdzonego i renomowanego producenta, który wiele lat działa na rynku i cieszy się pozytywną opinią. W pobliżu okna i dostępu do światła dziennego powinien być zlokalizowany kącik do nauki. Duży musi być także blat biurka, ponieważ trzeba na nim rozłożyć pomoce naukowe, takie jak książki i zeszyty. Dobrze pasować będzie model z szafkami lub szufladami. Półki powieszone na ścianie przy biurku również sprawdzą się idealnie. Lampka powinna mieć światło zbliżone do naturalnego, ponieważ wtedy wzrok mniej się męczy. W wydzieleniu stref pokoju dla nastolatka może pomóc odpowiedni dobór kolorów ścian. Młodzieżowy charakter pomieszczenia pomogą podkreślić mocne i soczyste kolory. Trzeba jednak zachować szczególną ostrożność, ponieważ można łatwo przesadzić z ilością kolorów na ścianie. Jeśli zdecydujesz się wykorzystać intensywne i energetyczne kolory to pomaluj nimi maksymalnie jedną lub dwie ściany. Chodzi przede wszystkim o to, żeby nie przytłoczyć aranżacji wnętrza. Wyraziste barwy powinny być jedynie dodatkiem, natomiast baza musi być neutralna.

Redakcja eco-profi.pl