Na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu kominowego?

Decydując się na montaż systemu kominowego, należy na początku zwrócić szczególną uwagę na rodzaj ogrzewania, który chcemy zastosować w nowo budowanym domu czy remontowanym obiekcie. Przy okazji dobrze jest także przemyśleć dobór odpowiedniego kominka. Jest to szczególnie ważne, aby dobrze dopasować system kominowy do konkretnego urządzenia grzewczego, nigdy odwrotnie.

Dlaczego systemy kominowe trzeba dopasować do urządzeń grzewczych?

Systemy kominowe należy odpowiednio dopasowywać do różnych urządzeń grzewczych, ponieważ każde z nich różni się między sobą konstrukcją, co ma ogromne znaczenie przy odprowadzaniu spalin. Trzeba też oszacować minimalną i maksymalną wysokość komina, a sama długość uzależniona jest od wysokości budynku i ma wpływ na średnicę.

Sam wybór odpowiedniego systemu kominowego nie jest łatwym zadaniem. Warto w tej sprawie korzystać z pomocy ekspertów, którzy doradzą czym kierować się przy wyborze odpowiedniego rozwiązania.

Bezpieczeństwo systemów kominowych

Głównym zadaniem systemów kominowych jest zapewnienie odpowiedniego poziomu szczelności, Tak aby żadne spaliny nie mogły przedostać się do pomieszczenia. Dlatego też muszą to być materiały gwarantujące najwyższą odporność na działanie agresywnego kondensatu, który powstaje podczas połączenia skroplonej pary wodnej ze związkami chemicznymi powstałymi podczas procesu spalania różnych paliw takich jak węgiel drewno gaz czy olej. Istotne jest więc to, aby materiał oraz budowa systemu kominowego przystosowane były do konkretnego urządzenia grzewczego.

Jeżeli chodzi o kotły gazowe albo olejowe to przepisy wymagają tego, aby komin odprowadzający spaliny został wyposażony w specjalny wkład odporny na działanie kondensatu. W tym przypadku komin powinien zostać wykonany z ceramiki kwasoodpornej lub stali, czyli materiałów przeznaczonych do pracy na mokro.

W przypadku przewodu odprowadzającego spaliny z kotłów na paliwa stałe bardzo ważne jest to, aby odporny był na działanie bardzo dużych temperatur oraz pożaru sadzy. Najlepiej wyposażyć go we wkład z rury ceramicznej albo stalowej. Takie rozwiązanie ułatwi czyszczenie kanału dymowego, a także pomoże w zapobieganiu pojawianiu się wykwitów po zewnętrznej stronie komina, które mogą się pojawiać, gdy przez jego ścianki zaczną przenikać substancje smoliste.

Certyfikaty systemów kominowych są najwyższą gwarancją bezpieczeństwa podczas użytkowania. Dlatego warto wybierać w renomowanych i sprawdzonych firmach takich jak np. Pekabet – https://pekabet.pl/, gdzie można również uzyskać profesjonalne doradztwo przy wyborze odpowiedniego systemu.

Redakcja eco-profi.pl