Funkcjonalne i nowoczesne biuro – jak je urządzić?

Biuro to dość specyficzne pod względem aranżacji miejsce. Przede wszystkim musi być funkcjonalne. Niemniej równie ważny jest wystrój pomieszczenia. Powinno to być miejsce eleganckie, a jednocześnie przyjazne pracownikom, którzy spędzają w nim wiele godzin dziennie. Jak zaaranżować biuro – ze smakiem, a jednak w praktyczny sposób? Podpowiadamy w naszym artykule.

Meble do biura – jakie powinny być?

Podstawą wyposażenia każdego biura są oczywiście meble oraz sprzęty (komputery, drukarka, ploter, niszczarka itp.). Przestrzeń biurową trzeba koniecznie wyposażyć w takie elementy, jak:

  • Biurka
  • Krzesła lub fotele biurowe
  • Szafy i szafki na dokumenty

Jeśli chodzi o design, to najlepszym rozwiązaniem są białe meble do biura. Taka estetyka sprawia, że są to meble ponadczasowe i eleganckie. Minimalistyczny, przemyślany wystrój biura zawsze będzie się kojarzył z profesjonalizmem. Ponadto białe meble optycznie powiększają przestrzeń, a więc nadają się nawet do małych biur.

Praktyczne biurka do pracy na siedząco i stojąco

Jeżeli z biurek korzysta kilkoro pracowników, to warto postawić na modele z regulowaną wysokością (na rynku dostępne są takie, regulowane elektrycznie). Pozwala to nie tylko dopasować mebel do wzrostu użytkownika, ale również w swobodny sposób zmieniać pozycję w czasie pracy. Udowodniono bowiem, że praca na stojąco pozytywnie wpływa na koncentrację i niweluje związane z długim siedzeniem dolegliwości. Biurko powinno mieć odpowiednio duży blat roboczy i praktyczne funkcje (na przykład wbudowane gniazda elektryczne, wysuwana półka na klawiaturę, uchwyt na monitor).

Ergonomiczne fotele biurowe

Praca biurowa wymaga długiego siedzenia przed komputerem. Nawet jeżeli zmieniamy pozycję na stojąco, to siedzenie i tak może negatywnie wpłynąć na naszą kondycję. Trzeba zatem wybierać ergonomiczne fotele, czyli takie dopasowujące się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Istotne jest odpowiednie podparcie odcinka lędźwiowego. Większość foteli biurowych jest wyposażona w regulację wysokości. Każdy użytkownik powinien dopasować wysokość mebla do własnych preferencji.

Szafy, szafki i meble do przechowywania

Kolejny element wyposażenia to szafki, szafy oraz regały, służące głównie do przechowywania dokumentów. Trzeba je ustawić w taki sposób, aby pracownicy mieli do nich swobodny dostęp. Wnętrze szafy powinno być pojemne. Typowe szafy do przechowywania dokumentów są z reguły metalowe, wyposażone w zamknięcie oraz podkładki poziomujące i antypoślizgowe. Z powodzeniem można jednak dopełnić biuro klasycznym białym regałem, który posłuży do odkładania bieżących dokumentów i segregatorów.

Redakcja eco-profi.pl