Dekoracja parapetu – jak zrobić to dobrze?

Parapet okienny to często niedoceniane miejsce w mieszkaniu. Błąd! Jest to miejsce, gdzie można ustawić dekoracyjne bibeloty, które sprawią, że mieszkanie będzie wydawało się bardziej przytulne. O jakich dekoracjach parapetu warto pamiętać?

Zielono mi!

Dekoracja parapetu roślinami to jeden z najpopularniejszych sposobów na wprowadzenie zieleni do mieszkania.

W salonie pięknie będą wyglądały kwiaty kwitnące. Kalanchoe, fiołki alpejskie czy begonie to rośliny, które mają bardzo bogatą kolorystykę. Wprowadzą do mieszkania wiele radości. Do sypialni warto wybrać kwiaty, które oczyszczają powietrze, dzięki temu będziemy lepiej spali. Aloes, grudnik czy fikus będą idealne.

Dekoracja parapetu w kuchni to zupełnie inna sprawa. Tu warto zrezygnować z roślin ozdobnych, a skoncentrować się na ziołach, które nie tylko pięknie wyglądają, ale również przyczynią się do uzyskania bogatszego smaku potraw. Przyjemne z pożytecznym.

Trzeba pamiętać, że doniczki również stanowią dekorację parapetu. Wybierając je należy dobrać je nie tylko pod względem wymagań roślin, ale również dopasować do stylu, który panuje w pomieszczeniu. W salonie skandynawskim sprawdzą się doniczki z wiklinowymi wykończeniami. Do klasycznego salonu idealne będą proste, plastikowe donice a w pokoju rustykalnym pięknie będą wyglądały osłonki metalowe.

Świece, świeczniki i girlandy

Dekoracja parapetu przy pomocy światła nie może się nie udać. Nie zależnie od tego, czy kochamy świece czy świetlne girlandy parapet będzie wyglądał uroczo.

Do sypialni warto wybrać świece o delikatnym i subtelnym zapachu, który nie będzie zakłócał odpoczynku. W salonie można pozwolić sobie na większą dowolność. Warto również wykorzystać świeczniki.

Do salonu w stylu skandynawskim idealny będzie świecznik prosty i surowy. W salonie glamour ważne są błyszczące ozdoby, warto więc wybrać świeczniki szklane lub na kryształowych podstawach. Pięknie będzie wyglądał świecznik z kryształowymi ozdobami w kształcie kropelek.

Ciekawym pomysłem na dekorację parapetu są również świetlne girlandy. Drobne światełka można ułożyć na parapecie między dekoracyjnymi bibelotami. Delikatnie i subtelnie.

Drobne ozdoby

Parapet to idealne miejsce, by postawić kilka zdjęć rodzinnych, elegancką rzeźbę, ładny zegar czy puzderko na biżuterię.

Dekoracja parapetu takimi drobiazgami wygląda bardzo elegancko, ale tylko pod warunkiem, że drobiazgów nie będzie zbyt dużo. Koniecznie trzeba pamiętać, że muszą one tworzyć kompozycyjną całość. Zrzucenie na parapet wszystkich bibelotów, których nie mamy gdzie umieścić nie jest najlepszym pomysłem. Szybko wkradnie się chaos.

Redakcja eco-profi.pl