Profi blog – cena i jakość

Dofinansowanie do wymiany pieca

Tej zimy dowiedzieliśmy się, jak uciążliwy może być smog. Europejskie raporty były wyraźnym znakiem dla Polski na poprawę polityki. Czy coś jednak ulegnie zmianie? Szansą będzie dofinansowanie do wymiany kotła.

O finansowe wsparcie ubiegać będą mogli się właściciele domów jedno- i wielorodzinnych, którzy zdecydowali się na likwidację starego pieca węglowego i zamontowanie pieca na biomasę, paliwa gazowe bądź źródło ciepła, które wykorzystuje odnawialne źródła energii, innym dopuszczalnym rozwiązaniem jest też podłączenie się do sieci ciepłowniczej.

Wielkość dofinansowania

To, ile możemy otrzymać zależy od konkretnej gminy. Przykładowo – dofinansowanie do wymiany kotła w Warszawie będzie wynosiło około siedmiu tysięcy złotych, w Gdańsku od czterech do pięciu tysięcy. Ponadto, w Gdańsku przewidywane jest także dodatkowe dofinansowanie na zmianę kotła węglowego na kocioł retortowy na ekogroszek. W ten sposób władze chcą zachęcić do wyboru bardziej ekologicznych rozwiązań. Mieszkańcy Bytomia mogą liczyć na pokrycie siedemdziesięciu procent kosztów poniesionych za zakup urządzeń grzewczych, zaś Lublin pokryje za mieszkańców jedynie pięćdziesiąt procent sumy. W stolicy Małopolski dofinansowanie do wymiany kotła obejmuje tylko kotły gazowe bądź OZE, zaś w Metropolii Krakowskiej (z wyłączeniem Krakowa) dopłata dotyczy jeszcze kotłów na biomasę. Na obszarach położonych poza Metropolią wsparcia obejmuje kotły gazowe, OZE, kotły na biomasę oraz węgiel, ale tylko te najnowszej generacji. O tym, czego możemy się spodziewać i na jak duże dofinansowanie do wymiany kotła liczyć w naszej gminie, sprawdzimy na stronie internetowej urzędów. Trzeba bowiem liczyć się z tym, że dostępne środki będzie można uzyskać tylko za pośrednictwem samorządów gminnych.

 

Jeżeli wybrana gmina nie realizuje programu pozwalającego uzyskać dofinansowanie do wymiany kotła, możemy skorzystać z kredytu preferencyjnego na wymianę pieców węglowych na kotły gazowe czy olejowe. Przy wsparciu unijnych dotacji planowana jest likwidacja około dwudziestu sześciu tysięcy starych, niebezpiecznych kotłów węglowych. Przeznaczone zostaną na to także środki wojewódzkie, krajowe i europejskie – te, którymi zarządza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Skuteczne zmiany mogą wpłynąć pozytywnie nie tylko na zdrowie, ale również na komfort użytkowania. Poprawę mają przynieść nie tylko dofinansowania, ale stale rozwijająca się infrastruktura. Zdaniem resortu w kwestii polityki antysmogowej powinna skupić się na rozwiązaniach systemowych – wspierać zarówno wymiany kotłów, jak i termomodernizację.

Dofinansowanie do wymiany pieca
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *