Profi blog – cena i jakość

Ceny węgla

ceny węglaOd kilku lat krajowy rynek opałowy wymusza na rodzimych kopalniach zmianę detalicznej ceny węgla. Większość Polaków, jak również – z oczywistych powodów – sami pracownicy przemysłu górniczego nie mogą zrozumieć, jak węgiel pochodzącego z importu może skutecznie wypierać rodzimy.

Ceny węgla z Rosji i Ukrainy

Powodów jest wiele. Główny – mało atrakcyjne ceny z krajowych kopalń. Taka sytuacja rodzi możliwości, czyli przestrzeń dla wschodnich sąsiadów u których ceny węgla są niższe. Przykładem jest węgiel z Rosji i Ukrainy. Od Rosji kupujemy głównie koksowy, średnio 3,2 mln ton tego surowca w okresie 6-9 miesięcy. Ceny detaliczne szczególnie na wschodnich regionach kraju skutecznie blokują sprzedaż rodzimego węgla.

 

Od wielu lat politycy obiecują wsparcie dla dużego i zrzeszonego elektoratu, jakim jest sektor górniczy. Zakładając, że jest chęć i zrozumienie dla potrzeby regulacji tak ważnej gałęzi naszego przemysłu to, dynamika i polska przedsiębiorczość skutecznie niweluje aktywność w tym zakresie.

Obecnie według Agencji Rozwoju Przemysłu jako społeczeństwo dopłacamy do ceny węgla średnio 10 zł do każdej tony. W rezultacie polskie kopalnie tylko do września 2016 wygenerowały blisko 1,3 mld złotych straty. Taka strata oznacza, że jako podatnicy dokładamy do każdej tony, a górników mami się informacjami, że to importerzy węgla ze wschodu psują rynek. Paradoksalnie w chwili obecnej są prowadzone zaawansowane rozmowy z dużym zagranicznym podmiotem na udzielenia koncesji na wydobycie węgla z terenów Niziny Lubelskiej. Jak wynika z wstępnych informacji przyszły właściciel nowej kopalni ocenia koszty wydobycia polskiego węgla na bardzo atrakcyjne i najniższe w tej części świata.

 

Jak to możliwe? Od ponad dwudziestu lat różne zarządy spółek węglowych przekazują informację, że koszty wydobycia są dużo wyższe i nic nie można z tym zrobić, a zamknięcie kopalń nie jest rozwiązaniem.

 

Dodatkowo trzeba przypomnieć, że nieliczne prywatne kopalnie generują regularne zyski. Sytuacja jest taka, że górnicy żyją w niepewności, a cała reszta podatników płaci za brak zainteresowania tematem. Pytanie, jak długo i jaka jest granica do której będziemy dopłacać.

 

Zobacz również artykuły

co wybrać pellet czy ekogroszek?

jak wybrać olej opałowy lekki?

dofinansowanie do wymiany kotła CO

 

Ceny węgla
5 (100%) 1 vote

Odpowiedź do artykułu “Ceny węgla

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *